top of page

מהי נטורופתיה

מכללת רידמן  - שלוחות תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע - www.reidman.co.il

" טוב לדאוג לחולה שיהיה בריא
אבל יותר טוב לדאוג לבריא שלא יהיה חולה"

"יהיו מזונותיך-תרופותיך ותרופותיך-מזונותיך" 

את אלה אמר היפוקרטס אבי הרפואה והרמב"ם חיזק את דבריו לפני כ-800 שנה!

 

מה זה נטורופתיה

נטורופתיה או רפואה נטורופתית הינה שיטת טיפול טבעית שמקורותיה קדומים אך היא משתכללת ומתעדכנת כל הזמן. 

טיפולים נטורופתיים מבוצעים כיום כמעט בכל העולם.

 

שלושת הבסיסים של הטיפול הנטורופתי הם בדרך כלל:

 • אורח חיים בריא ורפואה מונעת

 • תזונה קלינית

 • תוספי תזונה
   

״ארגז הכלים״ הטיפולי עשוי לכלול:

 • צמחי מרפא

 • פטריות מרפא

 • ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן וכיוצ״ב

 • שמנים אתרים (ארומתרפיה)

 • תמציות פרחי באך

 • רפואה הומאופתית

 • רפואה סינית מסורתית / דיקור סיני

 • הידרותרפיה - רפואת מים

 • רפואה איורוודית

 • דיקור סו- ג'וק

 • טיפולים מנואלים כגון: שיאצו, רפלקסולוגיה, עיסוי וטווינה

 

תפיסת העולם הנטורופתית 

התפיסה הנטורופתית מושתתת על הנחת המוצא כי לגוף קיימים כוחות ריפוי פנימיים ומחלה מסמלת יציאת הגוף-נפש מאיזון. הנטורופתיה מתייחסת הן להיבט הפיזי והן להיבט הנפשי-רגשי בהסתכלות הוליסטית- כוללנית על המטופל.

מטרת הנטורופתיה למנוע או לתמוך בריפוי של מחלות ומכאובים על ידי עידוד מנגנוני ריפוי טבעיים של הגוף ועיצוב דרך חיים בריאה יותר.  

הנטורופתיה מיישמת ידע ממקורות שונים ובהם רפואה מסורתית וגם מחקרים עדכניים ומדגישה קשר בין גוף לנפש. האמונה בבסיסה של הנטורופתיה היא כי גוף האדם מסוגל לרפא את עצמו, ולכן הנטורופת משמש רק כמסייע לגוף לרפא את עצמו בדרכים עדינות. הנטורופת אינו עוסק רק בדיכוי התסמינים - הוא מנסה לאתר את הגורמים ופועל לסייע במניעתם תוך עיצוב דרך חיים בריאה יותר. 

 

ההיסטוריה של הרפואה

מבחינה היסטורית,  הרפואה האלופטית (הקונבנציונלית) התפתחה מהרפואה המסורתית שהייתה טבעית בעיקרה ולא ההפך. תרופות רבות יוצרו בעבר מצמחים או פטריות מרפא וחלקן עדיין מיוצרות מחומרים טבעיים אלו. 

לדוגמה: רמוטיב המיוצרת מצמח המרפא היפריקום, סטטינים יוצרו בעבר מפטריית פלאוריטיס, התרופה האנטי סרטנית Krestin הופקה מפטריית טרמטס, התרופה אספירין הופקה במקור מעץ הערבה הלבנה, התרופה דיגוקסין הופקה מצמח האצבעונית הארגמנית ועוד.

מתוך אתר ויקיפדיה בערך אספירין: "חשיבותו בהיסטוריה של הכימיה גדולה, בין השאר, בשל העובדה שזוהי התרופה הראשונה שסונתזה במעבדה; עד לסינתוזה, בשנת 1897, היו כל התרופות מבוססות על חומרים שנמצאו בטבע"

חומרים טבעיים נחקרו רבות ובשני העשורים האחרונים ניתן למצוא תיעוד רב לגבי ההשפעה של צמחים, פטריות מרפא, ויטמינים ומינרלים על הבריאות.

באתר PubMed המרכז כמות עצומה של מחקרים- רק על צמח הכורכום, למשל, יש למעלה מ- 16,000 פרסומים מדעיים.

לאחרונה מכירה הרפואה הקונבנציונלית אף בחשיבותם של ויטמינים ומינרלים. לדוגמה, ויטמין די שרמות שלו בדם נמצאו במתאם ליכולת ההתמודדות עם וירוס קורונה.

לימודים

לימודי הנטורופתיה בארץ נמשכים בדרך כלל 4 שנים וכוללים מאות שעות לימוד ובסופם מקבלים תעודת הסמכה מטעם המוסד בו נלמד המקצוע. הלימודים נפתחים במבוא בסיסי לרפואה הקונבנציונלית: כימיה אורגנית, אנטומיה ופיזיולוגיה, רוקחות, שיטות מחקר ומבוא לפסיכולוגיה, ובהדרגה מעמיקים בשיטות איבחון כגון בדיקות מעבדה ואירידיולוגיה, תזונה קלינית, אורתומולקולריה (ויטמינים ומינרלים) צמחי מרפא (הרבליזם),  ושיטות טיפול במגע (טיפול מנואלי/ מכאני). בנוסף, נלמדים לימודי גוף-נפש לצד מבואות לתחומים נושקים כגון רפואה הודית, רפואה סינית ורפואה איורוודית. לבסוף, כל סטודנט מתנסה בעבודה מעשית בקליניקה כחלק מהכשרתו ומחוייב לעבור בהצלחה מבחן מסכם בסיום לימודיו.

עקרונות הנטורופתיה

 • ראשית, אל תזיק (primum non nocere)

 • כוח הריפוי של הטבע (vis medicatrix naturae)

 • טפל בסיבה (tolle causam)

 • התייחס לאדם השלם (tolletotum)

 • הנטורופת כמורה (docere)

 • מנע מחלות וקדם בריאות (רפואה מונעת)
   

הכרה בנטורופתיה 

תחום הנטורופתיה התפתח בצורה דרמטית בשנים האחרונות בעקבות צורכי הציבור והדרישה לטיפול טבעי, אמין ויעיל, כמו גם הודות להתפתחות החשיבות של הרפואה האינטגרטיבית והמספר הגדל והולך של מחקרים המעידים על יעילותה.


הטיפול ברפואה נטורופתית מוכר ביחידות לרפואה משלימה של מוסדות רפואיים וציבוריים. מטפלים בנטורופתיה משתלבים בעבודה בקופות החולים, בבתי חולים, במרכזי טיפול הוליסטיים ובקליניקות פרטיות. בנוסף, בזמן משבר הקורונה הוכרו הנטורופתים כבעלי מקצוע חיוני בשלבים שונים של הסגר.

 

הנטורופתיה מטפלת במגוון בעיות

  הנטורופתים מטפלים ותומכים במגוון מחלות ותסמינים לאורך כל החיים. החל מתמיכה בהריון ולידה בריאים,  אתגרי קשב וריכוז אצל ילדים, בעיות של מערכת העיכול, ניהול סטרס והפחתת סימפטומים רגשיים של חרדות ודיכאון, שיפור השינה, הפחתת סימפטומים של גיל המעבר ותמיכה בהזדקנות בריאה. בנוסף, הנטורופתים מסייעים במניעה וטיפול במחלות כרוניות הנפוצות במיוחד בחברות מודרניות כגון: סכרת, מחלות לב וכלי דם, תשישות כרונית, אסטמה, השמנת יתר ואלרגיות

 

האם טיפול נטורופתי מתאים לי?

הדרך הטובה ביותר לדעת מהי נטורופתיה היא להתנסות בטיפול נטורופתי. הקליניקות שלנו פתוחות ומזמינות אותך לקבלת ייעוץ נטורופתי מקצועי.

כשאתם בוחרים נטורופתים חברי אגודה אתם יודעים שהנטורופת עבר את ההכשרות המתאימות ולמד במוסד לימוד שאושר ע״י הנהלת האגודה.

לרשימת המטפלים חברי אגודת הנטורופתים לחץ כאן

 

הבהרה :

קיים בלבול בקהל הרחב בין נטורופתיה להומיאופתיה, ברצוננו להדגיש כי מדובר בתחומים שונים השייכים לרפואה המשלימה.

נטורופתיה -תזונה נכונה, שימוש בצמחי מרפא ותוספי תזונה- נמצאה כבעלת בסיס מדעי מוצק וקיימים אלפי מחקרים התומכים בפעילות וביעילות של שיטה טבעית זו.

bottom of page